شرح حال علمی من


تارنماهاي مرتبط

Discussion Forums
PLANT-TC listserv
Bioinformatics.Net

دریافت کد
>>فرم اشتراک<<
بايگانی


Powered by Blogger
Google Scholar

كشت گياهان تراريخته در اعماق زمين
منبع: سي بي اس/1 مهر 1385

در دهليزهايي زيرزميني، واقع در ايالت ايندياناي جنوبي (غرب ايالات متحده) دما در حدود 10 درجه سانتيگراد است. دوازده اتاق بزرگ با تونلهايي كه باد دائمي در آن جريان دارد به هم راه دارند. برخي از اين اتاقها را ارتش ايالات متحده براي انبار كردن غذاهاي آماده مورد استفاده قرار داده است. بقيه در اختيار شركتهايي است كه دماي يكنواخت براي تگهداري كالاهايشان اهميت دارد.
فضاي اين دهليزها، فيلمهاي علمي-تخيلي را تداعي مي‌كند، اما اكنون در يكي از اين اتاقها زندگي وجود دارد: "داگ آزنباو" در يكي از اين اتاقها كه دمايي حدود 27 درجه سانتيگراد دارد، اقدام به كشت ذرت تراريخت كرده است.
وي كه رئيس شركت كنترلد فارمينگ ونچر است در اين باره مي‌گويد: "حتي فكرش را هم نميكردم كه روزي در معدن گياه پرورش دهم." وي مي‌افزايد: "اينجا مي‌توان دما را با دقت يكي دو درجه كنترل كرد. براي آبياري و تغذيه گياهان هم برنامه منظمي داريم."
هدف اصلي اين كار پرورش گياهاني است كه ريخته ارثي‌شان براي توليد واكسن و مواد دارويي دستكاري شده است. وي هدف اصلي اين مجموعه را توليد داروهايي براي درمان سرطان، ديابت، و سيستيك فيبروسيس عنوان كرد.
دستاورد مهم كشت گياه در معدن، توانايي كنترل شرايط محيطي است: با افزايش نور و روشنايي مي‌توان سرعت رشد را افزايش داد و تعداد دفعات برداشت را بالا برد. آزنباو در مورد كنترل شرايط محيطي توضيح مي‌دهد: "شرايط را مي‌توان از طريق اتصال به اينترنت كنترل كرد."
در مورد جنبه‌هاي ايمني، نيز آزنباو محيط را امن مي‌داند: "اين محيط كمك مي‌كند خلوص محصولمان را بالا ببريم. هيچ چيز به اينجا راه پيدا نمي‌كند. اينجا حتي از حشره‌كش استفاده نمي‌شود."
از آن مهمتر، احتمال "فرار" مواد تراريخت بسيار كم است. اين مورد اهميت زيادي دارد: شش سال پيش ذرت تراريخت موسوم به "استارلينك" كه مولد ماده دور كننده حشرات بود و تنها براي مصرف دام مجوز داشت، در نانهاي ساندويچي يافت شد و گفته مي‌شد در 44 مورد باعث بروز آلرژي شده است.
آزنباو نسبت به پرورش گياهان در محيط بسته خوشبين است. وي احتمال اشتباه در چنين محيطي را كم و آن را براي توليد كنندگان دارو مقرون به صرفه دانست. وي مي‌گويد: "هرچند پيشرفت كار به دليل جديد بودن اين ايده كند بوده، ولي بهرحال دلگرم كننده است."

لينك دائم | نشاني الكترونيك |
Comments: Post a Comment

__________________________________________________________________